Araba Neden Beyaz Duman Atar 2022 [Çözüldü]

Araba Neden Beyaz Duman Atar 2022 [Çözüldü]

Araba neden beyaz duman çıkar? egzozdan beyaz duman atma sorunu neye işaret. Eğer sizin de arabanızın egzozunda beyaz duman tam sorunu varsa bunun nedenlerini sizler için derledik.

Beyaz duman atması iyi mi kötü mü? bu durum başınıza geldiyse sizleri aydınlatacak rehber yazımızın devamını okuyun.

İçindekiler

Egzozdan neden beyaz duman geliyor?

Egzozdan beyaz duman gelmesinin birden çok nedenleri var. Bunlar;

Özellikle kış aylarında beyaz duman görme ihtimaliniz yüksek. Kış aylarında gelen beyaz dumanın çoğunlukla benzinli araçlarda görülmekte. Araba neden beyaz duman atar bu durum sabah motor çalışınca soğuk olması.

Öneri; Egzoz emisyon ölçümü 2022 fiyatları

Motor 2-3 dakika çalıştıktan sonra iyice ısınmaya başlar ve egzozdan beyaz duman geliyor gibi görünebilir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, sürekli soğuk yerlerde ve kış aylarında çalışınca gelen beyaz duman sorun olduğu anlamına gelmemektedir.

Bu beyaz duman aracın motorunun ısınmasıyla orantılı artabilir. Örnek olması amacıyla aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

egzozdan neden beyaz duman geliyor

Belirttiğimiz gibi eğer motor ilk çalıştığında egzoz beyaz duman atıyorsa ve motor ısındıktan sonra tamamen gidiyorsa veya çok az duman varsa bu sorun teşkil etmiyor. Bunun tam aksine motor ısındıkça duman da artıyorsa kesinlikle bir sorunu işaret ediyor. En kısa sürede servise veya ustanıza giderek durumu değerlendirin.

Benzinli araçlarda ilk çalıştığında motor ısınana kadar arabadan beyaz duman görülebiliyor. Bu durum tamamen normal. Bu dumandan ziyade buharmış gibi görünür.

Beyaz duman sürekli devam ederse ne yapılmalı?

Arabadan beyaz duman gelme problemini yukarda sizlere bahsettik. Bu durumun sorun olmadığını da dile getirdik. Fakat aracınızda beyaz duman sürekli varsa hiç azalma yaşamıyorsa aksine çoğaldığını hissediyorsanız bu bir problem olabilir.

Bu problemin en büyük göstergesi aracınızın conta yakması olarak değerlendiriliyor. Bunu öğrenme yolu da oldukça basittir. Aracınızın conta yakıp yakmadığını öğrenmek için aşağıdaki testi yapabilirsiniz.

Araç rolantide çalışırken duman seviyesini gözle kontrol edin. Ardından hafiften gaza basın ve dumanın çoğalıp çoğalmadığını kontrol edin.

Bu test sonucu egzozdaki beyaz duman şiddetleniyorsa büyük muhtemel aracınız “conta yakma” problemi yaşıyor. Bundan tamamen emin olmak için ustanıza danışın. Burada birkaç test yaptıktan sonra nihai sonucu öğrenmi olursunuz.

Peki Conta Yaktığını anlaşılması için hangi testler yapılıyor?

Aracın conta yakıp yakmadığını anlamak için kompresyon testi yapılıyor. Bununla birlikte aracın yağ haznesinde su olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu işlemlerin sonucunda aracınız conta yaktığı anlaşılırsa en kısa sürede conta değiştirilip tamirat yapılmalı.

aracın conta yakması

Yukardaki görselde olduğu gibi conta yakan bir motor bloku var. Parçalar değiştikten sonra tekrar eskisi gibi rahatlıkla kullanılabilir. Conta yakan motor tatilatı nasıl yapılıyor merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Gelen Kelimeler:

  • https://otomobilyum com/araba-neden-beyaz-duman-atar-cozuldu/

Sık Sorulan Sorular

Aracınız rolantide çalışırken hafif gaz vediğinizde duman çoğalıyorsa motor conta yaktığının bir göstergesidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.