Elektrikli Arabalarda Pil Dayanıklılığı 

Elektrikli Arabalarda Pil Dayanıklılığı 

Elektrikli arabalarda pil dayanıklılığı insanlar tarafından büyük şüphe oluşturmaktadır. Bunun sebebi ise özellikle sıcaklıkların pil dayanıklılığını olumsuz etkileyebileceğine dair söylentiler olmasıdır. Bu gibi etmenler üzerinden, elektrikli araba pil sağlığı hakkında yazımızı yazmaktayız.

Elektrikli Arabalarda Pil Dayanıklılığı 

İçindekiler

Elektrikli Arabalarda Pil Dayanıklılığı

Elektrikli otomobil için akü seçerken ağırlık, şarj süresi ve enerji yoğunluğu gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur. Ancak, en önemli faktörlerden biri pil dayanıklılığıdır. Pil dayanıklılığı, bir pilin yeniden şarj edilmeden ne kadar süre kullanılabileceğini söyler.

Pil dayanıklılığı ne kadar yüksek olursa, elektrikli bir otomobilin menzili o kadar uzun olur.

Elektrikli araba aküleri, son birkaç yılda uzun ömür ve enerji yoğunluğu açısından gelişiyor, ancak hala iyileştirme için yer var.

Elektrikli arabalar daha popüler hale geliyor, ancak hala bazı sınırlamaları var. Örneğin, elektrikli otomobillerdeki piller, değiştirilmeleri gerekmeden önce yalnızca belirli bir kilometre kadar dayanır.

Bu bir sorun çünkü birçok kişi yalnızca şarj istasyonları olan belirli alanlara erişebiliyor. Diğer bir sınırlama pil kapasitesidir. Bazı elektrikli otomobillerin, otomobilin seyahat edebileceği menzili önemli ölçüde sınırlayabilen küçük pil kapasiteleri vardır.

Elektrikli Arabalarda Pil Sağlığı Sıcaklıkta Bozuluyor Mu?

Elektrikli arabalarda, arabaya güç sağlamak için kullanılan bir pil bulunur. Elektrikli araba pil sağlığının aşırı sıcaklıklarda bozulabileceğine dair bazı endişeler var. Bununla birlikte, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırma, pillerin sağlığının ne sıcak ne de soğuk havalarda önemli ölçüde azaldığını buldu.

Çalışma, Nissan Leaf ve Tesla Model S olmak üzere iki elektrikli araç üzerinde gerçekleştirildi. Sıcaklıklar -4 derece Fahrenhayt ile 122 derece Fahrenhayt arasında değişiyordu. Çalışmanın sonuçları, sıcaklık -4 derece Fahrenhayt ila 122 derece Fahrenhayt arasında değiştiğinde her iki arabanın da pil kapasitesinin yalnızca yüzde 3 oranında azaldığını gösterdi.

Ayrıca farklı sıcaklıklarda iki araba arasında önemli bir kapasite farkı yoktu. Elektrikli otomobillerin, pillerinin sağlığının bozulmasından endişe duymadan her türlü havada sürülebileceği anlamına gelir.

Elektrikli Araba Pili Çok Sıcak Havalarda Bozulur Mu?

Elektrikli araba akülerinin benzinle çalışan araba motorlarından daha uzun süre dayandığı bilinmektedir. Ancak Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, çok sıcak hava koşullarında elektrikli otomobil akü performansının daha hızlı bozulabileceğini öne sürüyor.

Çalışma, sıcaklık 95 derece Fahrenheit’i aştığında, elektrik pilinin şarj tutma yeteneğinin önemli ölçüde azaldığını buldu. Araştırma ekibi, birbirinin aynısı üç elektrikli araba aldı ve onları toplam dokuz gün boyunca Kaliforniya’daki Bay Area çevresinde sürdü.

Arabalar, 50 derecenin altındaki ve 95 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar dahil olmak üzere çeşitli hava koşullarında kullanıldı. Ekip daha sonra her bir arabanın her sürüşten sonra tutabileceği enerji miktarını ölçtü. Sonuçlar, 95 derecelik havada sürüldükten sonra, elektrik pilinin şarj tutma yeteneğinin yaklaşık yüzde 20’sini kaybettiğini gösterdi.

Elektrikli Arabalarda Pil Dayanıklılığı 

Elektrikli Arabanın Avantajları

Elektrikli otomobillerin benzinli araçlara göre birçok avantajı vardır. Çalıştırmaları çok daha ucuzdur ve çevre için harika olan sıfır emisyon üretirler. Son olarak, elektrikli arabalar benzinli arabalardan daha güvenilirdir.

Bu nedenle yolculuğunuz sırasında bozulacakları konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Herhangi bir yerde şebekeye bağlanabilirler ve benzinli arabalara göre tek bir şarjla çok daha uzun süre gidebilirler. Bazı elektrikli otomobil şirketleri, 10 yıldan daha kısa sürede ödenebilecek kiralamalar bile sunuyor!

Elektrikli Arabanın Dezavantajları

Elektrikli otomobillerin benzinli ve dizel motorlu araçlara göre bir takım dezavantajları vardır. Önemli bir dezavantaj, aracın yüksek başlangıç maliyetidir. Elektrikli araba aküleri pahalıdır ve düzenli olarak değiştirilmesini gerektirir. Bu da aracın toplam maliyetine binlerce TL ekleyebilmektedir.

Diğer bir dezavantaj, elektrikli arabaların şarj edilmesinin benzinli veya dizel motorlu arabalara göre daha uzun sürebilmesidir. Hızlı bir şekilde bir yere gitmeniz gerekiyorsa veya bölgenizde yalnızca birkaç şarj istasyonu varsa bu sorun olabilir.

Elektrikli arabaların ayrıca benzinli veya dizel arabalardan daha kısa menzilleri vardır. Bu, sürüş alışkanlıklarınıza bağlı olarak aracınızı daha sık şarj etmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Son olarak, elektrikli arabalar benzinli veya dizel arabalardan daha az güvenilir olabilir. Bunun başlıca nedeni, elektrikli otomobil akülerinin hala nispeten yeni bir teknoloji olması ve benzinli veya dizel motorlar kadar kapsamlı bir şekilde test edilmemiş olmasıdır. Google ile diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

] }
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.