Egzoz Emisyon Ölçümü 2022 Fiyatları Ne Kadar?

Egzoz Emisyon Ölçümü 2022 Fiyatları Ne Kadar?

Egzoz emisyon ölçümü, çevreye ve insanlara zarar veren gazları ölçmek hava kirliliği açısında önemlidir. 2022 yılında yani günümüzde üretilen arabalar ne kadar da çevre dostu olduğunu söyleseler de çevre kirliliği açısından zamanla etkilenmekteler.

Bu sebeplerden ötürü her muayene tarihinde “egzoz emisyon ölçümü” yapılmalıdır. Bu işlem her araç için geçerli bir durumdur. Trafiğe çıkan araçlar ile hava kirliliğine neden olmamak için araçlara egzoz ölçümü uygulanır.

Öneri; 2022 LPG Tan fiyatları

Ülkemizde araç muayeneleri sadece TÜVTÜRK aracılığıyla yapılmakta. Lakin egzoz emisyon ölçümünü sanayide yaptırmanız mümkün. Fiyatı merak edenler için yıllara göre değişiklik gösterse de  aşağıdaki listede görebilirsiniz.

2022 egzon ölçüm fiyatı ne kadar? Yazımızda muayene ve egzon ölçüm fiyatlarını görebileceksiniz.

Egzoz emizyon ölçümü neden önemli?

Egzoz emisyon ölçüm fiyatları

Bir araba sahibiyseniz siz de belli zaman kısmında her araç sahibi gibi yaptırmanız gereken muayeneler var. Bu muayenelerden birisi de egzoz emisyon ölçümü muayenesidir.

Trafikte aracınız çalışırken çıkan zararlı gazlar doğaya ve insan sağlığına çok ciddi zarar veriyor. Özellikle hava kirliliğine büyük zararlar vermekte. Bu zararlı gazların çevreye ve insan sağlığına zarar vermemesi için egzoz muayenesi yapmanız gerekiyor.

Bu muayene ve kontrol vasıtası ile zararlı gazla çevreye etkilerini en aza indirilmesi amaçlanır. Egzoz emisyon muayenesi fiyatları değişkenlik gösterdiğini söylemiştik. 2022 yılı için belirlenen egzoz muayenesi fiyatlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2022

Egzoz emisyon ölçüm ücreti bütün araçlar için aynı fiyattır. Egzoz muayene fiyatı her yıl değişiyor. Bu durumda bütün araçlar için egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2021 yılı için 90 ₺ iken bu rakam 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 110 ₺ olarak belirlendi.

2022 Egzoz emisyon Gecikme ücreti ne kadar?

Egzoz emisyon ölçümü yapmayanlara ceza kesilmekte. Sürücülerin bildiği gibi muayene yapmama cezası olduğu gibi bu muayeneyi yapmayana da ceza verilemkte. 2022 yılı itibariyle Egzoz emisyon cezası   2.815 ₺ ceza verilmekte.

Egzoz gazı emisyon ölçümü ne zaman yapılır?

Egzoz muayenesi mecburen yapılan bir muayene olduğundan bahsetmiştik. Peki bu muayene ne zaman yapılıyor? gelin detaylara bakalım.

  • Binek ve Resmi Araçlar (Otomobil): Fabrikadan çıktıktan sonraki 3 yıl. Ardından her 2 yılda bir muayene yapılması gerekmekte.
  • Diğer Motorlu Araçlar: Fabrikadan çıktıktan 1 yıl sonra ve ardından her sene yapılması gerekiyor.
  • Tarım ve Orman Traktörleri, Mopedler, Motosiklet ile 1979 model yılı ve öncesi üretilmiş dizel motorlu araçlar egzoz emisyondan muaftır.
  • Hibrit dahil tüm Elektrikli araçlar ile birlikte Hidrojen Yakıtlı araçlar da Egzoz Emisyon Ölçüm işleminden muaf tutulmaktadır.

Egzoz ölçümünden geçmezse ne olur?

Ölçüm sonucu düzgün çıkmayan veya onaylanmayan araç 1 defaya mahsus 1 ay içerisinde tekrar aynı ölçüm noktasında ölçe hakkı tanınmakta.

Fakat; sonuç olumsuz alan 1 ay sonraki ölçümü de olumsuz sonuçlanan araç trafiğe çıkılmasına izin verilemz. Araç trafikten men edilir.

Egzoz muayene işlemlerini TÜVTÜRK servislerinden veya sanayide bu işle ilgilenen servislerde yapabilirsiniz. TüvTürk üzerinden randevu alarak emisyon ölçümüzü yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bu durumda bütün araçlar için egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2021 yılı için 90 ₺ iken bu rakam 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 110 ₺ olarak belirlendi. 

Egzoz muayene işlemlerini TÜVTÜRK servislerinden veya sanayide bu işle ilgilenen servislerde yapabilirsiniz. TüvTürk üzerinden randevu alarak emisyon ölçümüzü yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.