Distribütör Nedir? Ne İşe YArar?

Distribütör Nedir? Ne İşe YArar?

Distribütör içten yanmalı olan motorların bir parçasıdır. Bu parçanın diğer parçalar ile birlikte koordineli bir şekilde çalışması gereklidir.

Distribütör, motor içerisinde yer alan endüksiyon bobinlerinin üretmiş oldukları yüksek gerilimleri, yanma olaylarını yapan bujilere göndererek yanmalarına yardımcı olmaktadır.

Sistem gerekli olan güçleri üretmek açısından motorun tetiklemesi amacıyla ihtiyaç duymuş olduğu yük ve devreye göre öncesinde sağlamaktadır.

Bu bölüme distribütör adı verilmektedir. Özellikleri dolayısıyla da ateşleme sistemi parçası olarak kabul edilmektedir. Vananın açılması ve kapanmasıyla da koordineli olarak çalışmaktadır.

İçindekiler

Distribütör Araç Arıza Belirtileri Nelerdir?

Distribütör de çıkan arıza sonrasında;

 • Birden aracın istop ederek durması
 • Motor içerisinde tekleme problemler
 • Egzoz sistemi içerisinde ani yanmadan oluşan patlamalar meydana gelmesi
 • Araç çalışırken ani hızlanmalarda ve yüksek hız içerisinde sorun yaratması
 • Araç performansında ciddi olan düşüşler
 • Yakıt tüketimlerinin artması
 • Araç içerisinde yakıt kokusunun bulunması
 • Sistem de sorun oluşmasından dolayı yanmadan yakıtın egzoz üzerinden atılması

Distribütör Araç Arıza Tamiri Yapılmakta Mıdır?

Distribütör bir araçta bulunan en önemli parçalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden arıza oluştuğu andan itibaren hemen onarılması ya da değiştirilmesi gereklidir.

Distribütörün yerinden dikkatli bir şekilde sökülerek usta kontrolünden de geçtikten sonrasında usta kararına göre takılıp takılmayacağına ya da değiştirilmesinin gerek olup olmadığına karar verilir.

Distribütör eğer hemen tamiri yapılmazsa araç üzerine giden tüm elektriği keser ya da yüksek enerjiden dolayı da araç içerisindeki elektronik olan parçalara yüksek oranda zarar verecektir.

Bu dağıtıcı olan sistemin bu sebeple hemen onarılması ya da değiştirilmesi oldukça elzemdir. Bu sorunu çözmek açısından otomotiv sektöründe yer alan hizmet ve profesyonel olan alanlardan yardım alabilirsiniz.

Distribütör Parçalarında Çıkan Arızalar Nelerdir?

Distribütör de yer alan kömür arızası; Parçalar üzerinde yer alan kömürlerden meydana gelmektedir. Distribütör üzerinde kömürler bulunmaktadır. Bu kömürlerin bitmesi durumunda arıza oluşmaktadır. Distribütör sökülerek değiştirildiğinde arıza çözümlenecektir.

Distribütör de yer alan kapak arızası; Distribütör kapak tamiri oldukça kolay bir işlemdir. Her evde bulunan parçalar yardımıyla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Distribütörler de yer alan parçaların değişimleri yapılarak ekonomik olarak yeni distribütöre sahip olmanız mümkündür.

Distribütör de yer alan tevzi makara arızası; Distribütör parçası içerisinde yer alan en önemli parçalardan biridir. Araç içerisinde yer alan bobinlerle eş zamanlı bir şekilde çalışarak bujilere giden enerjiyi dengeleyerek bu sistemin verimli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Bu arıza da vakit kaybetmeden düzeltilmelidir. Tevzi arıza belirtileri; araç asla çalışmaz ve hava filtre kutusu içerisinde sesler gelir.

Araç Distribütör Arıza Fiyatları 2022 Yılında Nasıldır?

Distribütör araç arıza fiyatları model ve motora göre değişiklik göstermektedir.

 • Audi firmasında yer alan distribütör fiyatı: 750 TL ve 1400 TL arasında değişmektedir.
 • Bmw firmasında yer alan distribütör fiyatı: 725 TL ve 1300 TL arasında değişmektedir.
 • Chevrolet firmasında yer alan distribütör fiyatı: 600 TL ve 1000 TL arasında değişmektedir.
 • Tofaş firmasında yer alan distribütör fiyatı: 990 TL ve 1100 TL arasında değişmektedir.
 • Opel firmasında yer alan distribütör fiyatı: 900 TL ve 1400TL arasında değişmektedir.
 • Toyota firmasında yer alan distribütör fiyatı: 1900 TL ve 3000TL arasında değişmektedir.

Bu fiyatlar yalnızca parça fiyatlarıdır. Ustaların alacakları ücretler ya da firmaların vereceği hizmetlere göre ücretler farklılık göstermektedir. Ayrıca bu parçalar dolar kurundan etkilenmiş olduklarından dolayı fiyat değişimleri doların fiyatına göre de değişiklik göstermektedir.

En doğru olan fiyat karşılaştırması internet üzerinden satış alındıktan sonrasında usta fiyatını doğru şekilde verirse bu fiyat olacaktır.

Arabaların arızaları ve çözümleri hakkında bilgi edinmek için bu kategorimize göz atabilirsiniz.

 

] }
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.