Motor Rektefiye Nedir? 2022 Rektefiye Fiyatları

Motor Rektefiye Nedir? 2022 Rektefiye Fiyatları

Motor rektefiye, halk arasında bilinen bu terim ingilizce bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizce “Rebuild” yada “rectify” olarak iki farklı anlam da olabiliyor. Tam olarak  “Yenileme, yeniden inşa etme veya düzeltme) anlamlarına gelmekte.

Halk dilindeki “motor rektefiye” bir nevi motor yenileme yada motoru yeniden inşa etme olarak düşünebiliriz. İnsanlar arasında çokça kullanılması nedeniyle kulağa çok aşina bir kelime. Ama çoğu kişi ne anlama geldiğini bilmemektedir.

Motor rektefiye konusunda sık duyacağınız bazı konuları sizler için derleyip aşağıda başlıklar halinde bir araya getirdik. Umarım işinize yaramıştır.

Motor rektefiye kaç gün sürer

Motor rektefiye kaç gün sürer

Motor rektifiye işlemi detay isteyen ve oldukça kapsamlı bir süreç istemektedir. Bu tamamen torna ile alakalı işlemler olduğu için sabır gerektiren ve biraz da ustanızın maharetine bağlı kalan işlemlerdir.

Tüm işlemlerin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini varsaydığımızda işlemlerin tamamı 1 veya 1 buçuk hafta kadar sürebiliyor. Bunların içinde parçaların parça alıştırma işlemleri de göz önünde bulundurduğumuzda ortalama bu süreyi belirtmek doğru olacaktır.

Rektefiye sonrası motor performansı etkilenir mi?

Rektefiye sonrası motorunuzda performans yükselmesi bariz bir şekilde görülecektir. Arada yüksek devirde aracı kullanarak “Rodaj” dönemini de hızlı bir şekilde atlayabilirsiniz.

Rodaj; Yenilenmiş parçaların otomotiv sektöründe alışma süreci. Sıfır araç aldığınızda da bu hatırlatmayı bazı firmalar yapmaktadır.

Motor rektefiye ile aracınızın motorunu baştan yaptığınız için yakıt performansı konusunda da düşüşler görülecektir.

Motor rektefiye sonrası nelere dikkat edilmeli?

Aracınızın motoru rektefiye edildikten sonra tüm parçaların birbirlerine alışması için bir “Rodaj” süresinin “alışma süresi” olduğundan bahsetmiştik. Bu süreye dikkat edilmezse bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Siz de motor rektefiye sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak için aşağıdaki listeye göz gezdirin.

  • Aracı alınca İlk 1.000 km süre ile biraz daha sakin sürün. Aniden gaz vermeyin, hızlı ivmelenmelerden de kaçının.
  • Kış aylarında motoru ısıtmak için ani gaz vermeyin. İlk çalıştırdığınız vakit rolantide biraz çalışmasını sağlayın ardından hareket ettirin. Gittiğiniz yerde de hemen motoru kapatmayın. Aynı şekilde motor rolantide biraz çalışsın kendini soğutacaktır bu durumda. Ardından aracınızı stop edebilirsiniz. Bu durum motor rektefiye durumları dışında da önerilen bir durumdur.
  • Sürekli yağ seviyenizi kontrol etmenizde fayda var. Rektefiye araçlarda yağ kontrol etmek çok önemli. Yağ yakıp yakmadığını anlamanız için her 500 km de bir yağ durumunuzu kontrol edin. Yağınızı kontrol ederek olağandışı durumlarda erken müdahale için işinizi sağlama almış olursunuz.

Motor rektefiye araç alınır mı?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken durum motor rektefiye sebebidir. Eğer bir hasar durumundan dolayı rektefiye edilmişse tercih edilmeden önce tüm hasarlar araştırılmalıdır. Doğal yollarla oluşan sorunlardan rektefiye edilmişse tercih edilebilir.

Sadece rektefiye değil, aldığınız tüm araçların motor kısmına muhakkak bakın ve ya baktırın. Aldıktan sonra motor kısmında sorun yaşarsanız rektefiye sizin başınıza kalabilir.

Rektefiye sonrası kilometre sıfırlanıyor mu?

Aracınızın motoru rektefiye edildiğinde yada sıfır sandık motor taktığınızda kilometresi değişmez, aynı kilometreden devam edecektir. Kilometre sayacı gösterge panelinde olduğunda burada herhangi bir durumda müdahale edilmiyor.

Bu durum eski bazı araçlar için geçerli olmayabilir. Çünkü eski model araçlar gösterge paneli değişince aracın kilometresi de değişiyordu. Yeni nesil model araçlarda panele cihaz bağlayıp eski kilometresi girilebiliyor.

Rektefiye olmuş motor nasıl anlaşılır?

Bu işin piri denilecek kadar seviyeye gelmiş ustalar motorunuzun rektefiye edilip edilmediğini anlayabilirler. Bunun dışında kompresör testi en etkili yoldur. Peki rektefiye olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Test ettiğiniz araç eski model ise ve kompresör testi yüksek çıkıyorsa, rektefiye edildiğinden bahsedebiliriz. İşinin piri dediğimiz ustalar otorun üst kapağını kaldırarak da anlayabilmektedir.

İticiler ve bağlantı civataları yeniyse ve parlıyorsa, conta yeni gibi görünüyorsa aracın rektefiye edildiğinden söz edebiliriz.

Motor rektefiye fiyatları 2022 ne kadar?

Motor rektefiye fiyatları her sene değişebilmektedir. Bazı modeller için 2022 yılı rektefiye ücretlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Marka Fiyat
BMW e30, 336 motor rektifiye fiyatları 13500- 17000₺
Tofaş Grubu ( Şahin, Doğan, Kartal ) motor rektifiye fiyatları 7000- 10000 ₺
Skoda ( Favorit, Felicia, Forman ) motor rektifiye fiyatları 7500 – 9500 ₺
Mazda 6026 ve 323 motor rektifiye fiyatları 8000- 11500 ₺
Peugeot 206 ve motor rektifiye fiyatları 9500 – 13500 ₺
Mercedes 190e , 200e motor rektifiye fiyatları 13500 – 18000₺
Hyundai Accent, Era, Elentra motoır rektifiye fiyatları 7500- 10500 ₺
Lada Samara motorr rektifiye fiyatları 7000- 9500 ₺
Fiat Tipo, Uno motor rektifiye ücretleri 7500- 9500 ₺

 

] }
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.