Direksiyon Arıza Işığı Neden Yanar Nasıl Çözülür 2022

Direksiyon Arıza Işığı Neden Yanar Nasıl Çözülür 2022

Direksiyon arıza ışığı neden yanar? arıza ışığının yanmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu arıza lambasının yanıyor olması da oldukça önemli olan bir arızadır. Bu arızanın bu yüzden bir an evvel düzeltilmesi gereklidir.

İçindekiler

Direksiyon Arıza Işığının Yanma Sebepleri Nelerdir?

Araç lastiklerinin basınçları oldukça düşük olabilir. Eğer araç lastiklerinin basınçları yetersiz ise araç düzgün olarak yönlendirilmez. Direksiyon hafif olarak ya da belirsiz olabilmektedir.

Bağlantı çubuklarında kırıklar mevcut olabilir. Kırık olan bir rot kolunun bulunması direksiyon arıza ışığının yanmasında olan en büyük nedendir.

Rot cihazı, direksiyon da yer alan dişlerin tekerlerle bağlantı kurmasına onları sol ya da sağa çevirmenizi sağlayacak olan bir cihazdır.

Kırık olan rotlar düz çizgi üzerinde dönmeyi zorlaştıracaktır. Hatta imkansız bir hale getirecektir. Bu da köşeleri dönme de geçmede zorluk oluşturmasına neden olacaktır. Rot hasarı oluştuğunda araba da;

  • Dönüş gerçekleştirirken bir tık sesi olması
  • Yollarda yer alan tümsek ya da çukur üzerinden geçme zorluğunun olması
  • Tümsek üzerinden geçerken direksiyonda titreşim hissi olması

Hatalı Kalibrasyon yapılması yine direksiyon arıza ışığının yanmasına sebebiyet verebilir. Kalibrasyon, araç direksiyonunun doğru olarak kalibre edilmediğidir.

Bu hatalı kalibrasyon tekerlekler doğru konum üzerinde olmadığında ya da ortalanmamış olduğunda meydana gelebilmektedir.

Bu hasarın oluşmasına aynaların doğru bir şekilde ayarlandıktan sonrasında koltuğun ileri geri hareket edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu ayarın yapılmasında dikkatli olunmalıdır.

Hidrolik direksiyon kayışının gevşek olması direksiyon arıza ışığının yanmasına neden olmaktadır. Direksiyon kayışı gevşek olduğunda araçta direksiyonu çevirdiğinizde gıcırtı sesi duyabilirsiniz.

Bu arıza aynı zamanda aracın motoruna bağlantı kuran ve tekerleri hareket ettirmek açısından güç sağlamakta olan hidrolik direksiyon pompasını değiştirmek gerektiğini de göstermektedir.

Gevşek olup olmadığını kontrol etmek açısından;

  • Kayış sistemini yıpranma ya da çatlaklara karşı kontrolünü sağlamalısınız. Göze çarpan herhangi bir belirti oluşmuşsa hemen değiştirilmesi oldukça önemlidir.
  • Aracın diğer bölümlerine nazaran ne kadar hareket oluştuğuna bakacak olursak kasnak sistemi üzerinde aşırı bir oynama olup olmadığına bakılması gereklidir. ne kadar fazla esneklik oluşmuşsa herhangi bir aşınma ve hasarın oluşmaksızın kendiliğinden o kadar gevşek olmaktadır.

Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Direksiyon simidi üzerinden alınmış olan dönme hareketi, direksiyonun dişli kutusu içerisinde doğrusal bir harekete çevrilerek ve kuvveti arttırılarak araç tekerlekleri üzerine iletir.

Bu şekilde tekerler gidiş yönüne göre yönlendirilmiş olur. Direksiyondan elde edilen dönme kuvveti momentum ve oluşan tork kuvveti, direksiyon milleri aracılığı ile direksiyon diş kutusuna aktarılmaktadır. Direksiyon arıza ışığı, direksiyon milleri dişli kutuda yer alan pinyon dişliyi hareket ettirerek döndürür.

Pinyon dişi, düz bir milin üstünde açılmış olan frezeli kanallar aracılığıyla oluan kremayere geçiş yapar. Bu şekilde pinyon dişi dönüş gerçekleştirdikçe kramyere sağ ya da sola hareket edecektir.

Kremayer dişlilerine bağlı olan rot kolları aracılığı ile bu doğrusal olan itme ve çekme kuvvetleri tekerlek aks taşıyıcısına iletilmektedir. Bu şekilde terlerin dönüşü sağlanır.

Aracın ilerleme yapmasını sağlamakta olan ve çekiş kuvvetlerinin yol üzerine aktarılmasında ve yönlendirilmesinin sağlamakta olan direksiyon sistemi ile tekerlerin dönüş hareketini gerçekleştirmesinde; lastik ve yol arasında bulunan sürtünme kuvvetinden yararlanılmaktadır. Sürtünme kuvveti bulunmuyorsa araç hiçbir şekilde ilerleme yapmaz, durmaz ve dönmemektedir.

Araç direksiyon sistemi yönlendirilmesinin sağlanmasında; yol durumu, lastik ve yol arasında yer alan sürtünme kat sayısı, aracın sahip olduğu hızı, aerodinamik etkisi, sürüş esnasında meydana gelen araca çarpma gibi faktörler etkilidir. Sistem olumsuz etkiler ile başa çıkarak emniyetli bir sürüş gerçekleştirmelidir.

 

Gelen Kelimeler:

  • https://otomobilyum com/direksiyon-ariza-isigi-neden-yanar-nasil-cozulur-2022/

] }
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.